طراحی محاسبات روشنایی
19
سپتامبر

طراحی محاسبات روشنایی ساختمان

بهترین شرکت طراحی محاسبات روشنایی در تهران

یکی از موارد ضروری در طراحی سیستم روشنایی مکان‌های مختلف، طراحی محاسبات روشنایی می‌باشد. طراحی محاسبات روشنایی علاوه بر پیدا کردن راه حل مناسب در جهت ارائه نور کافی، به صرفه جویی در مصرف برق کمک می‌کند و همچنین زیبایی ساختمان را افزایش می‌دهد. اگر طراحی روشنایی به شیوه ای غیر اصولی انجام شود باعث به وجود آمدن صدمات مختلفی می‌شود که همین امر استفاده از آن را به فاکتوری ضروری تبدیل کرده است. طراحی محاسبات روشنایی اگر به شیوه ای دقیق و درست اجرا شود باعث می‌شود اثر مفیدی بر روی زندگی روزمره افراد داشته باشد.

شرکت مهندسی ایوو مسئولیت طراحی محاسبات روشنایی را در فعالیت‌های عمرانی بر عهده دارد. این شرکت در تلاش است با انجام محاسبات و طراحی‌های دقیق، آثار کیفی مطلوبی بر زندگی افراد داشته باشد. شرکت ایوو با انجام دقیق طراحی محاسبات روشنایی به جنبه‌های مختلف ایمنی، اقتصادی و بهداشتی ارج نهاده است و آن‌ها را پوشش داده است. شرکت ایوو با طراحی محاسبات روشنایی می‌تواند مزیت‌های زیر را برای شما به همراه داشته باشد:

 • کاهش هزینه برق مصرفی
 • کاهش خستگی چشم
 • افزایش ضریب ایمنی
 • اهمیت به بهداشت و زیبایی محیط
 • استفاده از حداقل نور برای حداکثر میزان روشنایی

روش تعیین شدت روشنایی در شرکت ایوو

برای اینکه بتوان شدت روشنایی هر مکان را تعیین کرد باید از واحد لوکس یا لومن بر متر مربع استفاده کرد. شرکت ایوو برای تعیین شدت روشنایی از سه پارامتر استفاده می‌نماید یکی از این پارامترها، Emin یا شدت روشنایی حداقل نقطه ای می‌باشد و دیگری Eav یا میزان روشنایی متوسط می‌باشد که به آن روشنایی پیشنهادی نیز گفته می‌شود. برای طراحی محاسبات روشنایی از نرم افزار استفاده می‌شود که نیاز به پارامتر دیگری به نام Emax یا میزان حداکثری روشنایی دارد. شرکت ایوو با استفاده از خروجی این نرم افزار کار طراحی سیستم روشنایی را انجام می‌دهد.

میزان روشنایی اماکن مختلف چقدر باید باشد؟

کارهای مختلف نیاز به میزان نور متفاوتی نیز دارند. هرچه کارهایی که قرار است در درون یک فضا انجام شود ریزه کاری بیشتری داشته باشد و با قطعات ریزتری سر و کار داشته باشد؛ مطمئنا به نور بیشتری نیاز می‌باشد. برای مثال اگر بخواهید قطعات الکتریکی را بر روی یک برد قرار دهید نیاز دارید تا از نور بیشتری بهره مند شوید و با همین استدلال برای اینکه با قطعات بزرگ تر کار کنید مطمئنا در نور کم تر نیز قادر به انجام آن کارها خواهید بود. شرکت ایوو با تجربه چندین ساله خود در زمینه طراحی محاسبات روشنایی به شما کمک می‌کند مناسب ترین میزان نور را برای فضای مورد نظر خود انتخاب و پیاده سازی کنید. باید گفت که هرچه میزان نور مورد نیاز برای انجام یک کار بیشتر باشد باید هزینه بیشتری نیز برای طراحی آن بپردازید. به همین دلیل مشاوره با یک شرکت مهندسی در این زمینه به شما کمک می‌کند با هزینه مقرون به صرفه بتوانید کارهای طراحی، خرید، نصب، تعمیر و نگهداری را انجام دهید. یکی از دلایل محبوبیت شرکت مهندسی ایوو طراحی سیستم روشنایی با حداقل هزینه ممکن است که باعث شده مشتریان رضایت داشته باشند.

شرکت ایوو پیشرو در حوزه طراحی محاسبات روشنایی

شدت روشنایی که برای یک مکان تجاری معین می‌شود بر روی بهره وری کارکنان آن سازمان تاثیر بسیاری می‌گذارد. اگر این شدت به درستی انتخاب شود بهره وری کارکنان افزایش پیدا می‌کند و از طرفی در مصرف برق بیش از اندازه نیز صرفه جویی می‌شود. شرکت ایوو تجربه بسیار زیادی در زمینه انتخاب شدت روشنایی برای هر کسب و کار دارد و با توجه به استانداردهای جهانی این میزان را انتخاب می‌کند. هر کشوری نیز برای خود مقدار مشخصی را با توجه به فرهنگ عمومی کشور و سطح زندگی افراد مقیم خود انتخاب کرده است. شرکت ایوو به تمامی این مقادیر و استانداردها مسلط می‌باشد.

تاثیر ضریب بهره روشنایی در طراحی محاسبات روشنایی

اگر نسبت شار نوری موثر را به کل شار تولید شده در لامپ درنظر بگیرید به عددی می‌رسید که به آن ضریب بهره روشنایی گفته می‌شود. البته باید گفت که نوع چراغی که برای سیستم روشنایی استفاده می‌شود و شکل اتاقی که قرار است برای آن سیستم روشنایی طراحی شود در ضریب بهره روشنایی تاثیرگذار است. شرکت ایوو این دو مورد را در هنگام طراحی محاسبات روشنایی مدنظر قرار می‌دهد و متناسب با آن‌ها بهترین طراحی را پیشنهاد می‌دهد. برای مثال شرکت ایوو به این موضوع توجه می‌کند که از چه نوع لامپی استفاده شود تا ضریب بهره روشنایی عدد بالاتری باشد و همچنین متناسب با شکل اتاق، محل نصب چراغ‌ها و فاصله آن نسبت به کف و سقف اتاق را تعیین می‌نماید. میزان ارتفاع چراغ‌ها نسبت به سقف اتاق عددی نیست که بتوان بدون دلیل آن را زیاد کرد و زیاد شدن بیش از اندازه آن سبب می‌شود که نور به صورت یکنواخت بر روی سطح کار پخش نشود. شرکت ایوو شعاع نور خروجی از چراغ‌ها و میزان انعکاس نور از دیوارها و سقف را در نظر می‌گیرد سپس اقدام به تعیین ارتفاع آن‌ها می‌نماید.

نکات مهم در طراحی محاسبات روشنایی

شرکت ایوو که یک شرکت مهندسی در زمینه طراحی محاسبات روشنایی می‌باشد  به منظور طراحی روشنایی یک مکان از لامپ متناسب با محیط کار و فضای آن ساختمان استفاده می‌نماید. شرکت ایوو موارد زیر را در هنگام طراحی سیستم روشنایی مدنظر قرار می‌دهد:

 • استفاده از لامپ متناسب با محیط کار و فضایی که سیستم روشنایی قرار است در آن اجرا شود.
 • استفاده از لامپ‌هایی با طول عمر بالا
 • استفاده از رنگ نوری متناسب با محیط و کاری که قرار است در آن جا انجام شود.
 • تنظیم حداقل روشنایی در زمانی که به روشنایی چندانی نیازی نیست.
 • محاسبه تعداد چراغ‌هایی که برای انجام طرح مورد نیاز است.
 • مشخص کردن نحوه و مکان قرار گرفتن چراغ‌ها
 • کم کردن میزان خیرگی ناشی از چراغ‌ها
 • توجه به نکات زیبایی محیط

هزینه طراحی محاسبات روشنایی

هزینه ای که برای انجام طراحی محاسبات روشنایی نیاز است به عوامل مختلفی بستگی دارد و با توجه به پروژه‌های مختلف این میزان متغیر است. مهم ترین نکاتی که در برآورد هزینه طراحی سیستم روشنایی تاثیرگذار است، هزینه انرژی سالیانه، میزان سرمایه گذاری اولیه، هزینه تهیه لامپ‌ها، هزینه نگهداری و نصب منابع مختلف می باشد. شرکت ایوو با توجه به تجربه فراوان خود در زمینه طراحی سیستم روشنایی هزینه ای که برای این طراحی محاسبه می‌کند را بسیار مقرون به صرفه درنظر می‌گیرد. برای آگاهی از قیمت طراحی محاسبات روشنایی می‌توانید با کارشناسان ایوو تماس حاصل فرمایید تا ضمن اطلاع از نیازمندی شما، قیمت انجام آن را برای شما مشخص کنند.