طراحی تاسیسات الکتریکی

شرح خدمات طراحی و مشاوره در زمینه تاسیسات برقی (الکتریکال)

خدمات مرحله اول (فاز یک) تاسیسات برقی (الکتریکال)

1- تهیه گزارش مرحله اول (فاز یک) به منظور معرفی سیستم های الکتریکال مورد استفاده در پروژه و تعیین استراتژی های طراحی تاسیسات برقی (الکتریکال) و دریافت نظرات و پیشنهادات کارفرما
2- برآورد اولیه میزان برق مورد نیاز (دیماند برق)
3- مقایسه فنی اقتصادی سیستم های چند گزینه ای و تعیین گزینه پیشنهادی مشاور با توجه به نتایج مقایسه (به عنوان مثال مقایسه فنی اقتصادی و تعیین گزینه اصلح در مورد استفاده از کابل یا باسداکت برای سیستم های توزیع نیرو در پروژه)
4- تعیین ابعاد مورد نیاز داکت های برق، اتاق های برق، پست برق، اتاق کنترل و مانیتورینگ ، اتاق دیزل ژنراتور و…
5- طراحی نقشه های فاز یک شامل چیدمان داکت ها، چیدمان تابلوها، چیدمان ترانسفورماتورها، چیدمان دیزل ژنراتورها، رک های شبکه، مرکز سیستم اعلام حریق، مرکز سیستم صوتی و…
6- طراحی نقشه های فاز یک شامل چیدمان چراغ ها و کلیدها و پریزهای برق در طبقات مشابه (تیپیکال)
7- هماهنگی با طراح معماری پروژه جهت تعیین محل داکت ها، محل استقرار تجهیزات (شامل ترانسفورماتورها، دیزل ژنراتورها، تابلوهای برق اصلی و نیمه اصلی) و تعیین محل اتاق های برق مورد نیاز
8- برآورد اولیه هزینه های خرید تجهیزات و اجرا تاسیسات برقی پروژه

خدمات مرحله دوم (فاز دو) تاسیسات برقی (الکتریکال)

1- طراحی روشنایی نرمال، طراحی روشنایی اضطراری، طراحی روشنایی ایمنی (باتری داخلی یا باتری مرکزی)
2- طراحی سیستم های نیرو رسانی
3- طراحی سیستم برق بدون وقفه UPS
4- طراحی سیستم های هوشمند ساختمان – سیستم BMS – سیستم Home Automation
5- طراحی سیستم های ارتباطی
6- طراحی سیستم های مخابراتی بر اساس فیبر نوری FTTH (Fiber To The Home)
7- طراحی سیستم دوربین مدار بسته CCTV‌ و نظارت تصویری
8- طراحی سیستم کشف و اعلام حریق
9- طراحی سیستم صوتی، پیجینگ و اطلاع رسانی
10- طراحی سیستم های آنتن و ماهواره مرکزی
11- طراحی سیستم های حراستی و کنترل تردد
12- طراحی سیستم های شبکه دیتا اکتیو و پسیو
13- برق رسانی به تأسیسات و تجهیزات مکانیکال
14- طراحی و سایزینگ پست های برق فشار ضعیف و فشار متوسط
15- طراحی تابلوهای برق فشار ضعیف و فشار متوسط LV) و (MV
16- طراحی رایزر دیاگرام های تاسیسات برقی (الکتریکال)
17- طراحی سیستم ارت (اتصال زمین) ، همبندی و سیستم حفاظت در مقابل صاعقه (صاعقه گیر)
18- طراحی و سایزینگ سیستم های برق اضطراری (Diesel Generator)
19- طراحی و مدلینگ ساختمان با استفاده از نرم افزار ETAP جهت مشخص شدن سطح اتصال کوتاه
20- طراحی سیستم های بانک خازنی و کنترل توان رآکتیو
21- طراحی و تهیه دفترچه محاسبات سیستم های الکتریکال (شامل محاسبات روشنایی, محاسبات تابلوها، محاسبات سطح مقطع کابل ها، محاسبات افت ولتاژ، محاسبات صوت، محاسبات ترانسفورماتور، دیزل ژنراتور , UPS ، بانک خازنی و…)
22- تهیه متره و برآورد سیستم های الکتریکال براساس فهرست بهاء تأسیسات برقی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

نقشه های طراحی فاز 2 نظام مهندسی

نقشه‌ های فاز دو، نقشه هایی هستند که در آن دقت و اطلاعات لازم برای اجرای ساختمان لحاظ شده است. برای مثال، نوع فوندانسیون‌ ها، ابعاد ستون‌ ها، مسیر لوله‌ ها، جنس دیوارها، جنس و جزئیات درها و پنجره‌ ها، مصالح کف سازی، محل استقرار لامپ‌ ها و …

لازم به ذکر است که طراحی فاز 2 نظام مهندسی تنها شامل نقشه‌ های معماری نمی‌ شود و دیگر رشته‌ ها را نیز در بر می‌ گیرد. نتیجه طراحی فاز 2 نظام مهندسی، نقشه‌ های اجرایی است که با طراحی فاز یک تفاوت زیادی دارد. نقشه‌ های فاز 2 باید آنقدر کامل و با جزییات باشد که به راحتی پیاده سازی و اجرا شود.

 

نقشه های فاز 2 شامل چه مواردی می شود؟

قبل از هر چیزی لازم است بدانید که نقشه‌ های فاز 2 نظام مهندسی تنها مختص به رشته معماری نبوده و برای هر چهار رشته معماری، سازه، مکانیک و الکترونیک می‌ باشد. نقشه‌ های فاز 2 نظام مهندسی باید دارای ویژگی‌ های مخصوصی باشند که از آن جمله می‌ توان به وجود کادر و قرارگیری نقشه در آن، ترسیم مدارک فنی شامل نقشه‌ ها، نماها و … به صورت فاز 2، مشخص نمودن تمام ریزفضاها، ارائه دیتیل و جزئیات طراحی و اجرایی، ارائه تیپ بندی درب و پنجره، نقشه‌ های کفسازی، سقف کاذب، اندازه‌گذاری، مبلمان و … با جزئیات کامل اشاره کرد.

نقشه‌ ها و جزئیات فاز 2 نظام مهندسی باید در مقیاس درست ترسیم شوند و این مقیاس در زیر نقشه‌ ها درج گردد. جزئیات ارائه شده تا ریزترین آن که شامل مصالح مورد استفاده، ضخامت نازک کاری، عایق مورد استفاده و … باید در کنار نقشه‌ ها نوشته شوند. نکته حائز اهمیت این است که در اندازه‌ گذاری نقشه‌ های فاز 2 نظام مهندسی، ابعاد سفت کاری تا سفت کاری در نظر گرفته می‌ شود. در واقع نقشه‌ های فاز 2 نظام مهندسی باید آنقدر دقیق و کامل باشند که به راحتی قابل پیاده سازی و اجرا شوند.

برای اجرای هر ساختمان با بهره گرفتن از نقشه‌ های فاز یک، نقشه‌ های اجرایی (فاز دو) آنرا تهیه می‌ نمایند. نقشه‌ های فاز دو ساختمان شامل موارد زیر است:

– نقشه های فاز 2 معماری
– نقشه های فاز 2 سازه
– نقشه های تاسیسات مکانیکی
– نقشه های تاسیسات الکتریکی

باید توجه داشته باشیم که، نقشه فاز دو معماری بر اساس مقررات ملی ساختمان و ضوابط سازمان مدیریت برنامه و بودجه تهیه می شود و شامل ترسیم و ارایه نقشه های اجرایی ساختمان جهت اجرا یا ارائه به پیمانکاران می باشد.

تهیه نقشه‌ های فاز 2 نظام مهندسی باید توسط مهندسین مجرب و کاربلد صورت گیرد تا در رفت و برگشت و مشکلات سازمان نظام مهندسی ساختمان دچار مشکل نشود. شرکت ایوو با کادر مهندسین حرفه‌ای، آماده تهیه نقشه‌ های فاز 2 نظام مهندسی از پروژه‌ های شما است. در تهیه نقشه های فاز دو توسط مهندسین مشاور  ایوو  از یک طرف خواسته‌ های کارفرما از لحاظ انتخاب مصالح اعمال می گردد و از طرف دیگر اصول معماری و سایر استانداردهای ضروری لحاظ می گردد. برای درخواست مشاوره طراحی و ساخت و ساز با شماره  +989354939382  تماس بگیرید تا مهندسین مشاور شرکت ایوو شما را راهنمایی کنند.