اجرای روشنایی ساختمان
17
آگوست

اجرای روشنایی ساختمان

اجرای روشنایی ساختمان از دیگر خدمات ایوو می باشد که شما هموطنان گرامی می توانید از آن بهره مند شوید . ایوو Evvo با داشتن سابقه طولانی و رزومه درخشان در طراحی تاسیسات ساختمان و همچنین اجرای روشنایی ساختمان می تواند همراه شما باشد . برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

اجرا و طراحی سیستم روشنایی ساختمان و سازه

طراحی سیستم روشنایی ساختمان عبارت است از کلیه اقداماتی که در جهت تامین نور و روشنایی فضای داخلی و خارجی ساختمان انجام می شود . این اقدامات عموما از صفر تا صد و به طور کامل توسط تیم حرفه ای اجرای روشنایی ساختمان صورت میگیرد . البته باید به این نکته توجه داشت که طراحی و اجرای پروژه های روشنایی سازه هایی همچون مجموعه های بیمارستان ها ، مجموعه های ورزشی و تفریحی و یا ساختمان های اداری و آموزشی، ، منازل مسکونی و … باید فاکتور های گوناگونی را مد نظر قرار داد .

در واقع باید گفت که فاکتور های طراحی روشنایی بر اساس بینایی انسان است و روشنایی محیط باید با توجه به ساختار و ویژگی های چشم تنظیم شود. علاوه بر این طراحی و اجرای روشنایی ساختمان و سازه ، تا حد بسیار زیادی به عادات اجتماعی و شخصی افراد وابسته خواهد بود . برای نمونه، در کشورهای اروپایی و یا آمریکا مقدار شدت روشنایی متوسط ، تا حد قابل توجهی از مقدار شدت روشنایی مرسوم در ایران پایین تر است. همچنین در کشورهای آمریکایی ، افراد عموما استفاده از نور غیر مستقیم را برای محیط های مسکونی ترجیح می دهند ولی در ایران، استفاده از لوسترهای آویزی با نور مستقیم و نیمه مستقیم رواج بیشتری دارد .

نکات مهم در اجرای روشنایی ساختمان

در ادامه قصد داریم جهت افزایش اطلاعات عمومی شما عزیزان نکاتی را در رابطه با طراحی سیستم روشنایی ساختمان بیان کنیم :

۱- برای روشنایی راه پله ها و مسیر رفت و آمد به این نکته توجه داشته باشید که قرار دادن یک چراغ در وسط پاگرد پله معمولا کافی است. چنانچه طول پله ها زیاد باشد، ممکن است چراغ های دیواری در طول پله هال نیز مورد استفاده قرار گیرند. از روشنایی بیش از حد راه پله ها بپرهیزید .

2- در رابطه با روشنایی پارکینگ ها نیز باید گفت بهتر است از فلورسنت کم مصرف و فشرده شده استفاده کنید . در محیط هایی همچون پارکینگخ نوع رنگ اهمیت ندارد ولی ب طور استاندارد توصیه می کنیم که از نور با دمای رنگ بالا (۶۵۰۰ کلوین) استفاده کنید .

4- برای باغچه ها و فضای سبز ، نور و روشنایی از اهمیت بالایی برخوردار است . به این خاطر که درمنازل و ساختمان هایی که حیاط بزرگ دارند ، ممکن است چراغ های داخل باغچه در تمام طول شب روشن بمانند. به همین  از لامپ های فلورسنت فشرده (کم مصرف) استفاده شود تا انرژی کمتری مصرف شود .

5- نحوه نور پردازی راه پله ها و محل رفت و آمد نیز باید طبق استاندارد ها و قوانین خاص خود صورت گیرد . به طور معمول قرار دادن چراغ هایی در کنار پله و یا زیر پله ها باعث افزایش زیبایی  محیط شده خواهد شد و دید بهتری ایجاد خواهد کرد . در گذشته عموما چراغ هایی با لامپ های رشته ای معمولی استفاده می شد، ولی این روز ها معمولاً از چراغ های LED برای این نوع روشنایی استفاده می شود که توان مصرفی بسیار کمتری دارد و طول عمر آن بالا است.